7.1. Майно Закладу належить на праві спільної власності територіальним громадам сіл, селищ, міст області. Воно закріплене за Закладом на правах оперативного управління.
7.2. Майно Закладу складають матеріальні та нематеріальні активи, основні фонди та оборотні засоби, а також інші цінності, вартість яких відображена на його самостійному балансі. Усе майно, надане Власником Закладу, як при створенні, так і в процесі подальшої роботи Закладу , є внеском Власника до його статутного фонду.
7.3. Майно, яке придбав чи отримав Заклад внаслідок власної господарської діяльності, належить на правах спільної власності територіальним громад , сіл,селищ, міст області.
7.4. Майно Закладу не може бути передано в оренду, безоплатне користування, заставу, не може бути внеском до статутного фонду інших юридичних осіб та не може бути проданим, переданим або відчуженим на інших підставах без згоди галузевого управління та погодження уповноваженого органу Власника. Списання майна Закладу проводиться також лише за згодою галузевого управління та погодженням уповноваженого органу Власника.
8. УПРАВЛІННЯ ЗАКЛАДОМ
8.1. Винятковою компетенцією Власника є:
8.1.1. прийняття рішення про реорганізацію або ліквідацію Закладу;
8.1.2. визначення основних напрямків діяльності Закладу;
8.1.3. прийняття рішень про створення, реорганізацію та ліквідацію представництв та філій, а також затвердження положень про них;
8.1.4. внесення змін (доповнень) до Статуту Закладу;
8.1.5. прийняття рішення про призначення керівника Закладу, продов¬ження строку дії укладеного з ним контракту та його звільнення з підстав порушення ним положень законодавства України умов контракту та цього Статуту;
8.1.6. забезпечує створення у Закладі спеціального освітнього середовища для дітей з особливими освітніми потребами, універсального дизайну та розумного пристосування.
8.2. Заклад визначає порядок та напрямки використання власних надходжень за будь-який термін виключно за узгодженням з галузевим управлінням. Галузеве управління контролює достовірність проведення щорічних інвентаризацій майна Закладу, погоджує матеріали інвентаризації та кошториси доходів і видатків Закладу.
8.3. Безпосереднє управління діяльністю Закладом здійснює його керівник Закладу – директор.
Керівник Закладу призначається на посаду та звільняється з посади рішенням Власника за результатами конкурсного відбору строком на шість років (строком на два роки – для особи, яка призначається на посаду керівника закладу повної загальної середньої освіти вперше) на підставі рішення конкурсної комісії, та з яким укладений контракт головою обласної державної адміністрації (далі – Наймач).
Одна і та сама особа не може бути керівником Закладу більше ніж два строки підряд (до першого строку включається дворічний строк перебування на посаді керівника Закладу, призначеного вперше). Після закінчення другого строку перебування на посаді особа має право брати участь у конкурсі на заміщення вакансії керівника в іншому закладі загальної середньої освіти або продовжити роботу в Закладі на іншій посаді.
Вимоги до кандидатів на посаду керівника Закладу та порядок конкурсного відбору визначаються чинним законодавством України.
8.4. Керівник Закладу може бути звільнений з посади раніше закінчення терміну дії контракту відповідно до рішення обласної ради з підстав, визначених контрактом та чинним законодавством.
8.5. Керівник Закладу підзвітний Власнику, Наймачу та галузевому управлінню з усіх питань статутної, фінансової, соціально-побутової, організаційно - господарської діяльності Закладу, несе перед ними відповідальність за забезпечення діяльності Закладу відповідно до покладених на нього завдань і функцій згідно чинного законодавства.
8.6. Керівник Закладу, крім випадків визначених Статутом, діє без доручення від імені і в інтересах Закладу на всіх підприємствах, установах та організаціях незалежно від форм власності, у державних органах, органах державної влади та місцевого самоврядування, відкриває рахунки в установах банків, укладає угоди, направлені на виконання покладених на Заклад завдань та функцій, контролює їх виконання.
8.7. Керівник Закладу в межах узгоджених з галузевим управлінням планових завдань та кошторисів самостійно вирішує питання господарської та фінансової діяльності Закладу за винятком тих питань, що віднесені законодавством України та цим Статутом до компетенції галузевого управління, Власника чи уповноваженого ним органу або потребують відповідного узгодження.
8.8. Керівник Закладу за згодою галузевого управління та обов'язковим погодженням з уповноваженим органом Власника вирішує питання застави, оренди, суборенди, безоплатного користування, списання, внесення до статутного фонду інших юридичних осіб, передачі або відчуження на інших підставах майна Закладу або окремих прав на нього та відповідно до законодавства вчиняє вищезазначені дії.
8.9. Заклад за узгодженням з галузевим управлінням визначає власну структуру та встановлює штатний розклад відповідно до вимог чинного законодавства.
8.10. На вимогу галузевого управління або уповноваженого органу Власника Заклад у встановлений ними термін надає інформацію стосовно будь-яких напрямків своєї діяльності.
8.11. Керівник Закладу в межах наданих йому повноважень:
організовує діяльність Закладу;
вирішує питання фінансово-господарської діяльності Закладу;
призначає на посаду та звільняє з посади заступників керіника та інших працівників, визначає їх функціональні обов’язки;
забезпечує організацію освітнього процесу та здійснення контролю за виконанням освітніх програм;
забезпечує функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти;
забезпечує умови для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю Закладу;
сприяє та створює умови для діяльності органів самоврядування Закладу;
сприяє здоровому способу життя учнів (вихованців) та працівників Закладу;
забезпечує створення у Закладі безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування);
здійснює інші повноваження, передбачені законодавством.
8.12. Керівник Закладу є головою педагогічної ради – колегіального органу управління такого Закладу.
Усі педагогічні та медичні працівники беруть участь у засіданнях педагогічної ради.
Рішення педагогічної ради підписуються її головою та секретарем та вводяться в дію наказом керівника Закладу.
Засідання педагогічної ради проводяться у разі потреби, але не рідше ніж чотири рази на рік.
8.13. Відповідно до рішення галузевого управління утворюється та діє піклувальна рада, склад якої формується з урахуванням пропозицій органів управління Закладом, органів громадського самоврядування Закладу тощо. До складу піклувальної ради не можуть входити учні (вихованці) та працівники Закладу.
8.13.1. Піклувальна рада сприяє виконанню перспективних завдань розвитку Закладу, залученню фінансових ресурсів для забезпечення його діяльності з основних напрямів розвитку і здійсненню контролю за їх використанням, ефективній взаємодії Закладу з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, громадськістю, громадськими об’єднаннями, юридичними та фізичними особами.
8.13.2. Піклувальна рада, зокрема:
аналізує та оцінює діяльність Закладу та його керівника;
заслуховує звіт керівника Закладу про результативність дослідницької та навчально-наукової діяльності в Закладі;
розробляє пропозиції до стратегії та перспективного плану розвитку Закладу та аналізує стан їх виконання;
сприяє залученню додаткових джерел фінансування, що не заборонені законодавством;
проводить моніторинг виконання кошторису Закладу і вносить відповідні рекомендації та пропозиції, що є обов’язковими для розгляду керівником Закладу;
надає пропозиції щодо визначення основних напрямів участі учнів (вихованців) Закладу у навчально-дослідницькій, дослідницько-експериментальній, науковій, конструкторській, винахідницькій та пошуковій діяльності, надає рекомендації керівництву закладу з оптимізації такої діяльності;
допомагає в організації заходів Закладу, на яких учні (вихованці) звітують про свою участь у навчально-дослідницькій, дослідницько-експериментальній, науковій, конструкторській, винахідницькій, пошуковій діяльності, проведену протягом відповідного періоду в проектних групах учнів (вихованців) або індивідуально у форматі доповіді, конференції, засідання за круглим столом, виставки, турніру тощо;
сприяє участі педагогічних (науково-педагогічних) працівників та учнів (вихованців) Закладу у всеукраїнських та міжнародних заходах і подіях, у тому числі змагального характеру;
має право звернутися до центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти щодо проведення позапланового інституційного аудиту Закладу;
може вносити галузевому управлінню подання про заохочення керівника Закладу або притягнення його до дисциплінарної відповідальності з підстав, визначених законом;
здійснює інші повноваження, визначені законодавством.
8.13.3. Піклувальна рада є колегіальним органом. Засідання піклувальної ради є правомочним, якщо на ньому присутні не менше двох третин її затвердженого складу. Рішення з усіх питань приймаються більшістю голосів від її затвердженого складу. У разі рівного розподілу голосів голос голови піклувальної ради є визначальним. Рішення піклувальної ради оформлюються протоколом її засідання, який підписують головуючий на засіданні та секретар.
8.13.4. Члени піклувальної ради мають право брати участь у роботі колегіальних органів управління Закладом з правом дорадчого голосу.
8.13.5. Піклувальна рада діє на підставі положення, затвердженого галузевим управлінням.
8.14. Вищим органом громадського самоврядування Закладу є загальні збори (конференція) його колективу, які скликаються не менше одного разу на рік та формуються з уповноважених представників усіх учасників освітнього процесу.
8.14.1. Інформація про час і місце проведення загальних зборів (конференції) колективу Закладу розміщується в Закладі та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Закладу не пізніше ніж за один місяць до дня їх проведення.
8.14.2. Загальні збори (конференція) трудового колективу:
заслуховують звіт керівника Закладу, оцінюють його діяльність і за результатами оцінки можуть ініціювати проведення позапланового інституційного аудиту Закладу.
розглядають та схвалюють проєкт колективного договору, зміни та доповнення до нього;
затверджують правила внутрішнього трудового розпорядку;
визначають порядок обрання, чисельність, склад і строк повноважень комісії з трудових спорів;
обирають комісію з трудових спорів;
вирішують питання діяльності Закладу, що не належать до компетенції інших органів управління;
можуть утворювати комісію з питань охорони праці та здійснювати інші повноваження, визначені законодавством.
8.15. Учнівське самоврядування здійснюється учнями (вихованцями) безпосередньо і через органи учнівського самоврядування.
Учні (вихованці) мають рівні права на участь в учнівському самоврядуванні, зокрема на участь у роботі дорадчих (консультативних із певних питань), робочих (робочих групах тощо) та інших органів учнівського самоврядування, а також вільно обирати та бути обраними до виборних органів учнівського самоврядування.
Учнівське самоврядування може діяти на рівні класу, пансіону, Закладу тощо.
Засади учнівського самоврядування визначаються законодавством та положенням про учнівське самоврядування закладу освіти (за наявності), що затверджується загальними зборами уповноважених представників класів Закладу.
У своїй діяльності органи учнівського самоврядування керуються законодавством, правилами внутрішнього розпорядку Закладу та положенням про учнівське самоврядування Закладу (за наявності).
Рішення органу учнівського самоврядування виконується учнями на добровільних засадах.
8.16. Батьківське самоврядування здійснюється батьками як безпосередньо, так і через органи батьківського самоврядування, з метою захисту прав та інтересів учнів (вихованців), організації їх дозвілля та оздоровлення, громадського нагляду (контролю) в межах повноважень, визначених законодавством та цим Статутом.
Батьки мають право утворювати різні органи батьківського самоврядування (в межах класу, закладу освіти, за інтересами тощо);
Батьки можуть розглядати будь-які питання і приймати рішення, крім тих, що належать до компетенції інших органів управління чи органів громадського самоврядування Закладу.
Рішення органу батьківського самоврядування виконується батьками виключно на добровільних засадах.
Рішення органу батьківського самоврядування з питань організації освітнього процесу та/або діяльності Закладу можуть бути реалізовані виключно за рішенням керівника Закладу, якщо таке рішення не суперечить законодавству.
Рішення, заходи та форми батьківського самоврядування не повинні призводити до надання іншим учасникам освітнього процесу привілеїв чи обмежень за будь-якою ознакою, порушувати їхні права та/або законні інтереси, а також не можуть бути підставою для прийняття управлінських рішень, що не відповідають законодавству.
8.17. У Закладі можуть створюватися інші органи громадського самоврядування.
8.18. Безпосередньо в Закладі громадський нагляд (контроль) може проводитися виключно з дозволу його керівника, окрім випадків, визначених законодавством.
8.19. У Закладі можуть функціонувати методичні об’єднання вчителів та вихователів, відділи (відділення) корекційного спрямування, соціально-психологічна служба.
9.ТРУДОВИЙ КОЛЕКТИВ
9.1. Трудовий колектив Закладу становлять усі громадяни, які своєю працею беруть участь в його діяльності на підставі трудових договорів, що регулюють трудові відносини працівника із Закладом згідно чинного законодавства України.
9.2. Трудові відносини з найнятими працівниками, зокрема, питання робочого часу та відпочинку, оплати та охорони праці, гарантій та компенсацій, регулюються трудовими договорами, колективним договором, внутрішніми актами Закладу та законодавством України в межах затверджених кошторисів.
9.3. Заклад в межах затверджених кошторисів може на договірних засадах залучати до своєї роботи спеціалістів (зокрема, іноземних) та формувати тимчасові творчі (трудові) колективи.
10. ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
10.1. Фінансово-господарська діяльність Закладу здійснюється на основі його кошторису, затвердженого галузевим управлінням.
10.2. Джерелами формування кошторису Закладу є:
кошти Власника;
кошти, одержані як благодійні внески або пожертвування від фізичних та юридичних осіб, інших джерел, не заборонених законодавством;
кошти, отримані від надання платних послуг, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності»;
власні надходження, отримані згідно з чинним законодавством від передачі в оренду майна та інші кошти, набуті на підставах, не заборонених законодавством України.
10.3. Кошти спеціального фонду, не використані Закладом у поточному році, не вилучаються, а використовуються у наступному році. Власні надходження Закладу використовуються відповідно до чинного законодавства України.
10.4. Доходи Закладу не розподіляються серед працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
10.5. Заклад може здійснювати міжнародне співробітництво у сфері повної загальної середньої освіти та має право укладати договори про співробітництво, встановлювати прямі зв’язки із закладами освіти інших країн, міжнародними організаціями, фондами в установленому законодавством порядку.
10.6. Заклад має право в установленому порядку вступати до об’єднань установ (закладів) в Україні та за її кордонами.
У випадку, якщо вступ до відповідних об’єднань передбачає сплату внесків, то Заклад має право вступати до об’єднань установ (закладів) в Україні та за кордоном тільки за погодженням з галузевим управлінням та Власником.
10.7. Порядок діловодства і бухгалтерського обліку в Закладі визначається чинним законодавством та нормативно-правовими актами Міністерства освіти і науки України та інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядкований Заклад.
10.8. Звітність про діяльність Закладу встановлюється відповідно до законодавства.
10.9. Заклад, за наявності матеріально-технічної, соціально-культурної бази та власних надходжень, має право проводити міжнародний обмін у межах освітніх програм, проектів, в установленому законодавством порядку.
10.10. Окремими видами діяльності, що підлягають ліцензуванню та акредитації, Заклад може займатися тільки на підставі спеціального дозволу (ліцензії), отриманого у встановленому законом порядку.
11. КОНТРОЛЬ ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ ЗАКЛАДУ
11.1. Державний нагляд (контроль) у сфері освіти здійснюється з метою реалізації єдиної державної політики в цій сфері та спрямований на забезпечення інтересів суспільства щодо належної якості освіти та освітньої діяльності.
11.2. Державний нагляд (контроль) у сфері освіти здійснюється центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти та його територіальними органами.
11.3. Інституційний аудит закладу, що забезпечує здобуття загальної середньої освіти, є єдиним плановим заходом державного нагляду (контролю) у сфері загальної середньої освіти, що проводиться один раз на 10 років центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти.
11.4. Інституційний аудит проводиться у плановому порядку, якщо це передбачено спеціальним законом.
11.5. Інституційний аудит також може бути проведений у позаплановому порядку за ініціативою Власника, керівника Закладу, галузевого управління, педагогічної та піклувальної рад, загальних зборів (конференції) колективу Закладу.
11.6. За результатами інституційного аудиту надається висновок про якість освітньої діяльності, внутрішню систему забезпечення якості освіти, а також рекомендації щодо вдосконалення діяльності Закладу.
11.7. Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 1999 року № 1109.
12. ПРИПИНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ
12.1. Припинення діяльності Закладу відбувається шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, розділу, перетворення) на підставі рішення Власника або ліквідації в порядку, визначеному законодавством України. При реорганізації відбувається перехід всієї сукупності прав та обов'язків Закладу до його правонаступника.
12.2. Ліквідація Закладу здійснюється:
за рішенням Власника;
за рішенням господарського суду з підстав, передбачених законом.
12.3. Ліквідація Закладу здійснюється ліквідаційною комісією, призначеною органом, який прийняв рішення про ліквідацію, яка діє відповідно до вимог чинного законодавства.
12.4. З часу призначення ліквідаційної комісії до неї переходять усі повноваження по управлінню справами Закладу, а повноваження керівника Закладу припиняються.
12.5. Заклад є ліквідованим з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про його припинення.
13. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
13.1. Цей Статут є основним документом, який визначає порядок діяльності, сукупність загальних прав та обов'язків Закладу протягом усього періоду його функціонування.
13.2. Якщо будь-яке положення цього Статуту стає недійсним, це не порушує дійсності інших положень.
13.3. Цей Статут складено та підписано у чотирьох примірниках, які мають однакову юридичну силу.
« ПОГОДЖЕНО» | « ПОГОДЖЕНО» |
Директор Департаменту | Начальник управління обласної |
освіти і науки Одеської | ради з майнових відносин |
обласної державної адміністрації | |
Олександр ЛОНЧАК | Віктор ЛУНГУЛ |